Програма здешевлення вартості іпотечних кредитів

З травня 2012 року в Україні діє програма здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов.
Механізм реалізації цієї програми регламентовано Порядком здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2012 р. № 343.

Увага! З 2014 року нові договори за цією програмою НЕ УКЛАДАЮТЬСЯ!

За рахунок Державного бюджету України здійснюється безперебійне виконання зобов'язань по раніше укладеним договорам.

Сутність програми полягала у здешевленні вартості іпотечних кредитів для вказаних громадян, шляхом відшкодування державою частини відсотків за банківськими кредитами, отриманими на будівництво чи придбання житла в новобудовах. Тобто, громадянин, який став учасником програми, зможе отримати іпотечний кредит в банківській установі, при сплаті відсотків за яким йому реально треба буде платити 3% річних, решту компенсуватиме держава.
Об’єкти для участі у цій програмі затверджені рішенням Міжвідомчої комісій.
Безпосередні умови кредитування встановлювались внутрішніми правилами комерційних банків, за ними ж останні слово в рішенні по видачі.
Термін кредитування та часткової компенсації - до 15 років з моменту укладення договору. Відсоткова ставка - не більше 16%, обов'язковий власний внесок позичальника визначається внутрішніми правилами банків, але не більше 25% від суми кредиту. Максимальна сума кредиту не повинна перевищувати похідне нормативної площі та розрахункової вартості.
Нормативна площа житла визначається виходячи з розрахунку 40 кв. метрів загальної площі на одинокого громадянина чи сім'ю з двох осіб та 58 кв. метрів загальної площі на сім'ю з трьох і більше осіб. Розрахункова вартість за 1 кв. метр житла встановлюється з урахуванням місця проживання громадян у розмірі:
- Київ - 7 тис. грн.;
- Київська область, обласні центри та м. Севастополь і Сімферополь - 5 тис.;
- інші населені пункти - 4 тис. грн.
Для населених пунктів, які розташовані у 15-кілометровій зоні від м. Києва, Севастополя, Сімферополя та обласних центрів, розрахункова вартість житла може бути збільшена на 10 %.
Допускається перевищення нормативної площі та розрахункової вартості житла не більш як на 25 %.
Щомісячний платіж за кредитом з урахуванням компенсації не повинен перевищувати 40% сукупного доходу сім'ї.

Як можна було скористатись державною програмою здешевлення вартості іпотечних кредитів для придбання доступного житла?

Програма здешевлення вартості іпотечних кредитів була створена для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Реалізується вона шляхом відшкодування державою частини відсотків за кредитами, отриманими громадянами в банках на будівництво (реконструкцію) чи придбання в об'єктах незавершеного будівництва або не реалізованого замовниками (управителями) в об’єктах, прийнятих в експлуатацію після 2009 року житла (квартири в багатоквартирних житлових будинках, індивідуальні житлові будинки або майнові права на них).

Термін кредитування та часткової компенсації - до 15 років з моменту укладення договору. Процентна ставка - не більше 16% річних, обов'язковий власний внесок позичальника визначається внутрішніми правилами банків, але не перевищує 25 % вартості житла. За бажанням позичальника, розмір такого внеску могло бути збільшено. Як перший внесок можуть зараховуватися кошти, сплачені позичальником за перевищення нормативної площі та розрахункової вартості квартири. Розмір першого внеску могло бути зменшено у разі надання додаткової застави за кредитним договором відповідно до внутрішніх правил банку.

Договір поруки украдався з кожним із дієздатних членів сім'ї позичальника, на якого розраховується часткова компенсація процентів та який проживатиме разом з позичальником. Позичальник міг укладати договори поруки також з іншими поручителями та надавати додаткову заставу за кредитним договором.

Максимальна сума кредиту не повинна перевищувати похідне нормативної площі і розрахункової вартості. Допускалося перевищення на 10% розрахункової вартості в передмісті адміністративного центру регіону (не далі 15 км), а також обох складових, але не більше ніж на 25% і за умови, що на цю площу / вартість компенсація не розповсюджувалася.

Нормативна площа - 40 кв. м на одну людину або сім'ю з двох людей. Плюс 18 кв. м на кожного наступного члена сім'ї, але не більш як 76 кв. метрів, а для індивідуальних житлових будинків - не більше 94 кв. метрів.

Нормативна вартість за кв. м: Київ - до 7 тис. грн., міста Київської області, обласні центри та м. Севастополь і Сімферополь - до 5 тис., інші населені пункти - до 4 тис. грн.

Для населених пунктів, які розташовані на відстані від 5 до 15 кілометрів від меж міст Києва, Севастополя, Сімферополя та обласних центрів, розрахункова вартість житла могла бути збільшена на 10 відсотків.

Для населених пунктів, які розташовані у 5-кілометровій зоні від меж міст Києва, Севастополя, Сімферополя та обласних центрів, розрахункова вартість житла визначалася у розмірі, встановленому для цих міст.

Щомісячний платіж за кредитним договором не повинен був перевищувати 50 відсотків сукупного середньомісячного доходу сім'ї. Сума часткової компенсації процентів до щомісячного платежу не включалася. При цьому сума, що залишалася після здійснення всіх щомісячних розрахунків за кредитним договором, повинна була бути не меншою одного прожиткового мінімуму на позичальника та кожного члена його сім'ї, на якого розраховувалася часткова компенсація процентів.

Взяти участь у програмі за 5 кроків

Крок 1. Перевірити, чи є право

Програмою здешевлення вартості іпотечних кредитів могли скористатись громадяни:

 • забезпечені жилою площею нижче за рівень, що визначається в установленому порядку;
 • які проживають у приміщенні, що не відповідає встановленим санітарним і технічним вимогам;
 • які хворіють на тяжкі форми деяких хронічних захворювань, у зв'язку з чим не можуть проживати в комунальній квартирі або в одній кімнаті з членами своєї сім'ї;
 • які проживають за договором піднайму жилого приміщення в будинках державного або громадського житлового фонду чи за договором найму жилого приміщення в будинках житлово-будівельних кооперативів;
 • які проживають тривалий час (понад 5 років) за договором найму (оренди) в будинках (квартирах), що належать громадянам на праві приватної власності;
 • які проживають у гуртожитках.

Крок 2. Консультація та надання документів

Звернутись до місцевого консультаційного центру або до регіонального управління Державної спеціалізованої фінансової установи «Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву».

Всі контакти відповідного регіонального управління Фонду можна знайти на офіційному сайті Фонду за адресою Регіональні управління

Або заповнити електронну заявку на отримання часткової компенсації згідно умов Постанови КМ України від 25.04.2012 р. № 343, яка розміщена на сайті Фонду за адресою http://www.molod-kredit.gov.ua/request/ у вікні «Здешевлення іпотеки» там також можна скористатись Кредитним калькулятором по здешевленню іпотеки для розрахунку прогнозного розміру погашення кредиту та сум , що компенсує Держава.

Надати відповідні документи й отримати підтвердження можливості надання компенсації.

Перелік документів, які подає позичальник для укладення договору часткової компенсації процентів:

 • заяву про надання часткової компенсації процентів;
 • копію паспорта;
 • копію реєстраційного номера облікової картки платника податків (не подається фізичними особами, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
 • довідку про склад сім'ї;
 • копію свідоцтва про шлюб (за наявності);
 • копію свідоцтва про народження дитини (дітей) (за наявності);
 • документи про доходи позичальника та членів його сім’ї за останні шість місяців;
 • документи, які підтверджують, що позичальник є таким, який потребує поліпшення житлових умов.

Крок 3. Обрати квартиру

Перелік об'єктів будівництва визначався Міністерством регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України та зазначений у відповідному розділі на сайті Фонду www.molod-kredit.gov.ua, або на сайті Мінрегіону www.minregion.gov.ua

Загальні характеристики житла, яке могли придбавати громадяни за програмою здешевлення вартості іпотечних кредитів:

Нормативна площа житла до 1 січня 2013 р. визначалася виходячи з розрахунку 40 кв. метрів загальної площі на одинокого громадянина чи сім'ю з двох осіб та 18 кв. метрів на кожного наступного члена сім'ї, але не більш як 76 кв. метрів, а для індивідуальних житлових будинків - не більш як 94 кв. метрів.

Розмір розрахункової вартості житла залежно від місця перебування позичальника на квартирному обліку становив:

 • для Києва - 7 тис. грн. за 1 кв. м;
 • для міст Київської області, обласних центрів, а також для Сімферополя і Севастополя - 5 тис. грн.;
 • в інших населених пунктах країни - 4 тис. грн.

4000 гривень за 1 кв. метр - для інших населених пунктів.

Для населених пунктів, які розташовані на відстані від 5 до 15 кілометрів від меж міст Києва, Севастополя, Сімферополя та обласних центрів, розрахункова вартість житла могла бути збільшена на 10 відсотків.

Для населених пунктів, які розташовані у 5-кілометровій зоні від меж міст Києва, Севастополя, Сімферополя та обласних центрів, розрахункова вартість житла визначався у розмірі, встановленому для цих міст.

Допускалося перевищення нормативної площі та розрахункової вартості житла не більш як на 25 відсотків.

Вартість загальної площі житла, що перевищує нормативну площу та/або розрахункову вартість, сплачувалася позичальником відповідно до умов договору про придбання житла (укладеного між позичальником і відчужувачем житла з метою будівництва (реконструкції) житла або придбання житла в об'єктах незавершеного будівництва) за рахунок власних коштів без нарахування часткової компенсації процентів.

Придбана квартира або індивідуальний житловий будинок повинна була бути основним місцем проживання позичальника. Її не можна було відчужувати або здавати в оренду протягом усього часу отримання часткової компенсації.

Крок 4. Звернутись до банку

Безпосередні умови кредитування встановлюються внутрішніми правилами комерційних банків.

Рішення про надання позичальнику кредиту на придбання житла банк також приймав відповідно до своїх внутрішніх правил.

Крок 5. Укласти  договори

Між учасниками (громадянином, банком, забудовником та Регіональними управліннями/Іпотечним центром) укладалися договори:

 • між громадянином та забудовником - договір купівлі-продажу житла
 • між громадянином та банком – про надання іпотечного кредиту
 • трьохсторонній договір між громадянином, банком та Регіональними управліннями/Іпотечним центром про часткову компенсацію відсоткової ставки.

Надання часткової компенсації процентів припиняється у разі прострочення позичальником платежів за кредитним договором більше ніж на 180 календарних днів та/або порушення умов договору про надання часткової компенсації процентів.

Якщо позичальник достроково розірвав договір із забудовником, він зобов'язаний у тримісячний строк повернути всю суму отриманої компенсації за весь період дії договору.

Після надання банком розпоряднику бюджетних коштів нижчого рівня (одержувачу бюджетних коштів) розрахунку належних до сплати чергових платежів за кредитним договором та інформації про відсутність заборгованості за таким договором за попередній місяць розпорядник бюджетних коштів нижчого рівня (одержувач бюджетних коштів) вносить на спеціальний поточний рахунок позичальника кошти часткової компенсації процентів.

Позичальник вносив на свій спеціальний поточний рахунок платіж, передбачений кредитним договором, за винятком суми часткової компенсації процентів.

З моменту отримання квартири в багатоквартирному житловому будинку, індивідуального житлового будинку у власність право на одержання житла вважається використаним, а громадянин і члени його сім'ї, на яких розраховувалася часткова компенсація процентів, знімаються з обліку громадян, які потребують відповідно до законодавства поліпшення житлових умов.

Нормативні документи що регламентують порядок реалізації програми:

- Порядок здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 25.04.2012 р. № 343.

- Роз’яснення Мінрегіону деяких питань щодо практики застосувань окремих положень Порядку здешевлення вартості іпотечних кредитів для забезпечення доступним житлом громадян.