ТРИВАЄ РОЗРОБКА ОБЛАСНОЙ ПРОГРАМИ
Я ми повідомляли раніше, на Харківщині успішно реалізується унікальна «Програма надання підтримки учасникам антитерористичної операції для будівництва та придбання житла в Харківській області на 2016–2018 роки», яка стартувала у грудні 2016-го з 5,3 мільйонів гривень. Ще 13 мільйонів бюджет області виділив на програму у минулому році. Всього 85 сімей учасників АТО практично за рік стали власниками новозбудованих квартир, витратив на це 60 відсотків їх вартості. Решту, 40 відсотків вони отримали із бюджету області.
Але мало хто знає, що ця програма з‘явилася завдяки ініціативі Харківської обласної громадської організації «Спілка ветеранів АТО». Це вони ще з 2015 року намагалися знайти вихід для багатьох своїх побратимів, які замість житла отримали земельні ділянки. Саме тому в обласній програмі ретельно прописані положення стосовно індивідуального будівництва. Але ж, розробка та затвердження документів необхідних для початку будівництва процес тривалий та коштовний. І на практиці програма «залишилась у місті». До того ж далеко не усі учасники АТО мають достатні для участі в програмі накопичення. Натомість достатньо платоспроможні для отримання пільгових кредитів. І «Спілка ветеранів АТО» знову звертається до керівництва області з ініціативою впровадження житлового кредитування учасників АТО. І знову ж знаходить порозуміння та підтримку. І це цілком природньо. Тому, що в Стратегії розвитку Харківської області на період до 2020 року, затвердженої рішенням Харківської обласної ради від 05 березня 2015 року , однією із оперативних цілей визначено:
«Застосування та модернізація існуючих механізмів державних житлових програм. Розробка нових регіональних і місцевих програм здешевлення іпотечного кредитування для будівництва і придбання житла, адаптованих до місцевих умов і потреб конкретних територій. Забезпечення максимальної доступності участі в цих програмах для усіх верств населення з метою залучення обсягів інвестицій, здатних стимулювати розвиток економіки.»
У минулому році закінчився термін дії обласної програми забезпечення молоді житлом, а також програм будівництва «Доступного житла» та підтримки індивідуального будівництва на селі («Власний дім»), які практично не фінансувалися в останні роки. Окрім молоді, учасників АТО відповідно до законодавства право на отримання пільгових житлових кредитів мають ще внутрішньо переміщені особі, науково-педагогічні працівники та інші категорії населення. Так і виникла пропозиція розробити комплексну програму підтримки та розвитку житлового будівництва в Харківській області, яка буде спрямована на різні верстви населення області, насамперед малих міст, селищ та сільської місцевості, а також передбачуватиме використання усіх існуючих механізмів, опрацьованих Держмолодьжитлом за двадцять років. Програма, на наше переконання, має залучити для фінансування будівництва житла, як кошти бюджетів різних рівнів, так і банківські кредитні ресурси. Умови надання кредитів повинні бути прийнятними для потенційних учасників та одночасно економічно обґрунтованими. Справедливий підхід до розподілу та використання бюджетних коштів, абсолютна прозорість та ефективність, контроль та управління програмою – це далеко не повний перелік принципових питань, які потрібно вирішити ще на етапі розробки проекту програми. Ще з літа минулого року розпочато роботу над проектом програми. Робочі зустрічі та наради проходили у різних форматах. За розробку відповідає Департамент містобудування та архітектури Харківської обласної державної адміністрації. До участі залучалися представники громадських об’єднань, зокрема учасників АТО, фахівці банків, економісти та юристи.
Черговим кроком в розробці проекту програми стала робоча нарада, яка сьогодні відбулася в Харківському регіональному управлінні Держмолодьжитла за участю Головного архітектора Харківської області М.С. Рабіновича.